سبد خرید

نانو سرامیک چیست؟ و با کاربرد ها و مزایا و معایب آن آشنا شوید

نانو سرامیک چیست ؟

محصولات نانو سرامیک یکی از محصولات جدیدی است که از دهه 90 میلادی در بازارهای عمومی ارائه شده است. این محصولات در گذشته فقط در کشتی سازی و صنایع نظامی استفاده می شدند. امروزه کاربردهای زیادی برای محصولات نانو سرامیک وجود دارد.

ما در این مقاله به نانو سرامیک و کاربردهای مختلف آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با نانو سرامیک
نانو سرامیک چیست

نانو سرامیک چیست ؟

نانو سرامیک ها ذراتی از نانو هستند که می توان با استفاده از آنها ، از وسایل اطرافمان در برابر گرد غبار و ذرات خارجی محافظت کرد. این محصولات دارای خاصیت هیدروفوبیکی هستند و آب و مایعات را دفع می کنند.

در اینجا مثال ساده ای از نانو سرامیک را برای درک بهتر شما میزنیم.

دو سینی شربت را فرض کنید. یکی را چرب میکنیم و دیگری دست نخورده باقی می ماند. حال مقداری از شربت را کف هر دو سینی بریزید. چه اتفاقی می افتد ؟ قطرات آب روی سینی که چرب بوده است پخش نمی شوند !

با توجه به این مثال متوجه میشویم که در نانو سرامیک ها ، قطرات آب و گرد و غبار با سطح پیوند مولکولی برقرار نمی کنند. و در نتیجه باعث تمیز ماندن سطح وسایل می شوند.

نانو سرامیک ها را میتوانیم جزئی از عایق های رطوبتی نانو بدانیم.

کاربردهای نانو سرامیک
ویژگی ها و کاربردهای نانو سرامیک

ویژگی های نانو سرامیک

 1.  استحکام مکانیکی : استفاده از نانو سرامیک ها در سطح اجسام ، باعث سختی و استحکام بیشتر در برابر اجسام عادی می شود.
 2. سازگاری با محیط زیست و ایجاد نکردن آلودگی
 3. انعطاف پذیری : نانو سرامیک ها بدلیل وجود خاصیت منحصر به فرد در قابلیت حرکت مرزدانه ها به روی هم ، انعطاف پذیر هستند.
 4. ابررسانایی : نانو سرامیک ها بدلیل عبور نور بهتر و رسانایی الکتریکی بیشتر در دماهای بالا ، بعنوان ابر رسانا به کار میروند.

 

بیشتر بخوانید : عایق نانو و مزایا آن

کاربردهای نانو سرامیک چیست ؟

بدلیل خواص ویژه ای که نانو سرامیک ها دارند ، طراحان محصولات مختلف می توانند از آنها به طور ماهرانه استفاده کنند. این مواد مخصوص، مواد اولیه ‌‌‌مورد استفاده برای‌ ساخت‌ محصول مستحکم‌تر که در محدود‌هٔ دمایی بالاتر عمل می کند را تامین می‌کنند.‌

کاربرد نانو سرامیک ها در زمینه های گوناگون در حال توسعه است و از خواص نوری ، الکتریکی ، مغناطیسی و کاتالیتیکی آنها استفاده می شود. خواص‌ منحصر به فرد نانوسرامیک‌ها ، محدوده‌ وسیعی از کاربرد از جمله قطعات‌ سرامیکی‌ با دوام‌ ‌برای موتو‌ر‌های‌ خودکار ، سیم‌ها‌‌ی ابر‌رسانای ‌انعطاف‌پذیر‌ و اجزای متصل کننده فایر‌استیکی‌ را به همراه دارد.

کاربرد نانو سرامیک در دارو رسانی
نانو سرامیک در دارورسانی

کاربرد نانو سرامیک ها در دارو رسانی

نانو ذرات سرامیکی حمل کننده های دارویی ویژه ای هستند که دارای منافع مختلفی برای استفاده در سیستم دارو رسانی اند. این حمل کننده ها درست مانند پلیمر ها ، دارو ها را در مسیرهایی با حجم محدود مانند رگ های خونی و عرض غشاها انتقال می دهند. همچنین حمل کننده های نانو سرامیکی بدلیل نسبت سطح به حجم بالایی که دارند ، میتوانند مقدار زیادی از دارو را بارگیری کنند و رها سازی طولانی مدت دارو را امکان پذیر می سازند.

برتری ذرات نانو سرامیکی بر پلیمر ها در دارو رسانی چیست ؟

مدت زمان تخریب پذیری نانو ذرات سرامیکی به طور معمول طولانی است . ویژگی که در سرعت نفوذپذیری و کنترل رهاسازی دارو مهم بنظر می رسد. تخریب پذیری آهسته نانو ذرات سرامیکی می تواند دارو ها را برای مدت زمان طولانی بعد از اجرا نگه دارد و اینگونه آزادسازی دارو برای طولانی مدت به شیب غلظت بستگی دارد.

همچنین نانو ذرات سرامیکی بر خلاف پلیمرها در آب متورم نمی شوند و از نظر منافذ تغییر نمی کنند. و در صورت تغییر PH و دما ، پایدار باقی می مانند.

مراحل تولید نانو سرامیک
مسیر تکامل نانو سرامیک

مسیر تکامل نانو سرامیک ها را می توان در سه مرحله خلاصه کرد :

 1. سنتز ( ترکیب یا تجزیه ی مواد برای تولید ماده ی جدید ) اجزای اولیه
 2. تولید ساختارهای نانو با استفاده از این اجزای جدید
 3. تولید محصول نهایی با استفاده از نانو سرامیک بدست آمده در مرحله دوم
نانو سرامیک بدنه خودرو
نانو سرامیک خودرو

نانو سرامیک خودرو چیست ؟

پوشش سرامیک یک پلیمر مایع است که به صورت دستی به بدنه ی خودرو اضافه می شود. این پوشش با رنگ کارخانه خودرو به  صورت شیمیایی پیوند می خورد و در نتیجه یک لایه محافظ برای بدنه ایجاد میکند. پوشش سرامیک جایگزین نوارهای محافظ رنگ نیست. بلکه یک جایگزین اعلاء برای واکس است.

این پوشش یک پیوند دائمی یا نیمه دائمی با رنگ خودرو برقرار می کند که با شستشو خراب نمی شود. و نیازی نیست هر چند ماه یکبار آن را دوباره اجرا کنیم.

مزایای نانو سرامیک خودرو

 1. محافظت از اکسیده شدن : اگر خودرو دائما زیر نور آفتاب قرار بگیرد ، رنگ آن از بین می رود یا اصطلاحا اکسیده می شود. نانو سرامیک از اکسیده شدن رنگ خودرو جلوگیری میکند و از خودرو در برابر اشعه فرابنفش محافظت می کند.
 2. محافظت در برابر لکه ها : یکی از خطراتی که خودرو ها را تهدید می کند ، لکه های شیمیایی از ترکیبات اسیدی طبیعی مانند باران های اسیدی است. پوشش های نانو سرامیک از ترکیب این مواد با رنگ خودرو جلوگیری می کنند. ( البته فراموش نکنید که این ترکیبات باید از روی سطح خودرو پاک شوند )
 3. شستشوی آسان : یکی دیگر از ویژگی های نانو سرامیک ها ، آبگریز بودنشان است. بدلیل آبگریز بودن این مواد آب کمتر روی سطح خودرو می ماند و از روی آن لیز می خورد. این به این معنا است که گل کمتری روی سطح خودرو می چسبد و زمانیکه خودرو را میشویید ، آلاینده ها با تلاش کمتری از سطح خودرو پاک می شوند.
 4. درخشندگی خودرو : نانو سرامیک ها ، ویژگی های بازتاب کننده ی رنگ خودرو را بهبود می بخشند.
 5. از بین بردن خطر خط و خش : هر چند که نانو سرامیک ها از خش های جزئی روی بدنه ی خودرو محافظت میکنند اما یک خودروی سرامیک شده کاملا در برابر ضربه ها مقاوم نیست.
 6. حذف لکه های آب : قطره ی آب شامل مواد معدنی است. زمانیکه قطره ی آب تبخیر می شود ، مواد معدنی موجود در آن باقی می مانند و لکه هایی را روی سطح خودرو ایجاد می کنند. پوشش های سرامیکی بدلیل خاصیت آبگریزی که دارند ، جلوی ماندن لکه های آب بر روی سطح را می گیرند و تا حدودی مانع از ایجاد لکه های آب بر روی خودرو می شوند.
 7. از بین بردن نیاز به شستشو : پوشش سرامیکی نیاز به شستشوی خودرو را کاملا قطع نمی کند. اما می تواند جای واکس را بگیرد و لکه ها آسان تر از روی خودرو پاک می شوند.

معایب نانو سرامیک خودرو

 1.  زمان بر بودن : سرامیک بدنه خودرو باید به صورت دستی و مرحله به مرحله انجام شود و این موضوع باعث می شود چند روز طول بکشد تا خودروی شما بطور کامل با نانو سرامیک پوشیده شود.
 2. نیاز به تخصص : اگر نانو سرامیک خودرو به طور درست انجام نشود ، نه تنها باعث زیبایی خودروی شما نمی شود بلکه آن را بدتر از روز اول خواهد کرد. همانطور که گفتیم ، نانو سرامیک پایدار و با دوام است و مدت زیادی طول می کشد تا از بین برود. بنابر این اگر این کار را به متخصص خودش نسپارید ، جز خسارت و پشیمانی چیزی نصیبتان نمی شود.
 3. بالا بودن قیمت سرامیک خودرو

قیمت سرامیک خودرو به چه چیزهایی بستگی دارد ؟

 1.  نوع و مدل ماشین
 2. نوع مواد نانو سرامیک : هر چه مواد به کار رفته آبگریز تر باشند ، هزینه ی آن بیشتر خواهد بود.
 3. تعداد لایه ها برای ایجاد پوشش سرامیک : هر چه تعداد لایه ها بیشتر باشد ، مقاومت خودرو در برابر ضربات بیشتر می شود و در نتیجه هزینه ی آن بیشتر خواهد بود.

 

بنابر این نانو سرامیک ها باعث ماندگاری بیشتر وسایل اطراف شما می شوند و می توانید با استفاده از آنها وسایلتان را تمیز نگه دارید. در مورد نانونما ها بیشتر بدانید.

پیشنهاد ما به شما ، کیت پروف نانو کریستال از شرکت نانو سازه است. جهت سفارش و خرید کلیک کنید.

این محصول جهت عایق کاری و آب بندی کلیه سطوح ساختمانی اعم از انواع استخرهای سیمانی، استخرهای بتنی، مخازن بتنی آب، کف سازی ساختمان ها،اب بندی انواع پشت بام، سرویس های بهداشتی در حین ساخت، نمای ساختمان ها، بدون استفاده از ایزوگام و قیر با آب بندی صددرصد و دوام بالا معادل عمر سازه به کار می رود.

 

One comment

 1. سلام.میشه بگین پشتیبانی و گارانتی مواد نانو چقدر است؟ و اینکه صرفه اقتصادی با ایزوگام است یا نانو!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه پستی رایگان

سفارشات بالای 5 میلیون تومان

تیم اجرایی مجرب

ارسال تیم اجرایی به سراسر کشور

ارسال محصول به همه جا

ارسال محصولات به سراسر کشور

مشاوره رایگان

مشاوره رایگان به صورت 24 ساعته

× از نانو سازه سوال دارید ؟